ADM7170ACPZ-3.3-R7
Part number:
ADM7170ACPZ-3.3-R7
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
IC REG LIN 3.3V 500MA 8-LFCSP-WD
package:
Cut Tape (CT)
ROHS status:
Yes
currency:
PDF:
BUY NOW add to cart
inventory 8336
minimum : 1
  • Part Status
    Active
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C
  • Package / Case
    8-WFDFN Exposed Pad, CSP
  • Supplier Device Package
    8-LFCSP-WD (3x3)
  • Output Type
    Fixed
  • Current - Supply (Max)
    5.1 mA
  • Voltage - Input (Max)
    6.5V
  • Control Features
    Enable, Soft Start
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    500mA
  • Number of Regulators
    1
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
  • Current - Quiescent (Iq)
    2 mA