BD33GA5MEFJ-ME2
Part number:
BD33GA5MEFJ-ME2
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
IC REG LIN 3.3V 500MA 8-HTSOP-J
package:
Cut Tape (CT)
inventory 1600
minimum : 1
  • Part Status
    Active
  • Grade
    Automotive
  • Qualification
    AEC-Q100
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
  • Supplier Device Package
    8-HTSOP-J
  • Output Type
    Fixed
  • Current - Supply (Max)
    1.2 mA
  • Voltage - Input (Max)
    14V
  • Current - Output
    500mA
  • Number of Regulators
    1
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    1.2V @ 500mA
  • Current - Quiescent (Iq)
    0.6 mA