S-1112B37PI-L6WTFU
Part number:
S-1112B37PI-L6WTFU
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
IC REG LINEAR 3.7V 150MA SNT-6A
inventory 1600
minimum : 5000
quantity
unit price
price
5000
specifications
  • Part Status
    Active
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (TA)
  • Package / Case
    6-SMD, Flat Leads
  • Supplier Device Package
    SNT-6A
  • Output Type
    Fixed
  • Current - Supply (Max)
    90 µA
  • Voltage - Input (Max)
    6.5V
  • Current - Output
    150mA
  • Number of Regulators
    1
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.7V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.26V @ 100mA
  • Current - Quiescent (Iq)
    1 µA
  • PSRR
    80dB (1kHz)