S-1137A18-I6T2U
Part number:
S-1137A18-I6T2U
describe:
IC REG LINEAR 1.8V 300MA SNT-6A
currency:
RFQ Add to RFQ list
inventory 1600
Please send an inquiry form, we will reply immediately
Quick inquiry
specifications
  • Part Status
    Obsolete
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (TA)
  • Package / Case
    6-SMD, Flat Leads
  • Supplier Device Package
    SNT-6A
  • Current - Supply (Max)
    65 µA
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Control Features
    Enable, Soft Start
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    300mA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.8V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.42V @ 300mA
  • PSRR
    70dB (1kHz)