S-1172B13-U5T1U
Part number:
S-1172B13-U5T1U
describe:
IC REG LINEAR 1.3V 1A SOT89-5
currency:
RFQ Add to RFQ list
inventory 1600
Please send an inquiry form, we will reply immediately
Quick inquiry
specifications
  • Part Status
    Obsolete
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (TA)
  • Package / Case
    SOT-89-5/6
  • Supplier Device Package
    SOT-89-5
  • Current - Supply (Max)
    110 µA
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Current - Output
    1A
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.3V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.28V @ 300mA
  • PSRR
    65dB (1kHz)