S-1172B39-E6T1U
Part number:
S-1172B39-E6T1U
describe:
IC REG LINEAR 3.9V 1A 6-HSOP
package:
Cut Tape (CT)
inventory 1605
minimum : 1
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (TA)
  • Package / Case
    6-SOIC Variation (0.154", 3.90mm Width), 4 Leads + 2 Fins
  • Supplier Device Package
    6-HSOP
  • Current - Supply (Max)
    90 µA
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Current - Output
    1A
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.9V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.1V @ 300mA
  • PSRR
    60dB (1kHz)