S-1333A11-M5T1U3
Part number:
S-1333A11-M5T1U3
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
IC REG LINEAR 1.1V 250MA SOT23-5
currency:
PDF:
BUY NOW add to cart
inventory 1600
minimum : 3000
quantity
unit price
price
3000
specifications
  • Part Status
    Active
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (TA)
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Supplier Device Package
    SOT-23-5
  • Output Type
    Fixed
  • Current - Supply (Max)
    38 µA
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Current - Output
    250mA
  • Number of Regulators
    1
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.1V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.72V @ 100mA
  • Current - Quiescent (Iq)
    1 µA
  • PSRR
    75dB (1kHz)