S-817B27AMC-CWQT2U
Part number:
S-817B27AMC-CWQT2U
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
IC REG LINEAR 2.7V 35MA SOT23-5
inventory 1600
minimum : 3000
quantity
unit price
price
3000
specifications
  • Part Status
    Active
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (TA)
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Supplier Device Package
    SOT-23-5
  • Output Type
    Fixed
  • Voltage - Input (Max)
    10V
  • Current - Output
    35mA
  • Number of Regulators
    1
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.7V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.51V @ 10mA