TAR5SB50(TE85L,F)
Part number:
TAR5SB50(TE85L,F)
CLASSIFICATION:
describe:
IC REG LINEAR 5V 200MA SMV
package:
Cut Tape (CT)
ROHS status:
Yes
currency:
PDF:
BUY NOW add to cart
inventory 6125
minimum : 1
  • Part Status
    Active
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Supplier Device Package
    SMV
  • Output Type
    Fixed
  • Voltage - Input (Max)
    15V
  • Current - Output
    200mA
  • Number of Regulators
    1
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    5V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.2V @ 50mA
  • Current - Quiescent (Iq)
    850 µA
  • PSRR
    70dB (1kHz)