TPS799L54YZYR
Part number:
TPS799L54YZYR
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
IC REG LINEAR 5.4V 200MA 5-DSBGA
package:
Cut Tape (CT)
inventory 1600
minimum : 1
  • Part Status
    Active
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C
  • Package / Case
    5-XFBGA, DSBGA
  • Supplier Device Package
    5-DSBGA
  • Output Type
    Fixed
  • Voltage - Input (Max)
    6.5V
  • Current - Output
    200mA
  • Number of Regulators
    1
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    5.4V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.16V @ 200mA
  • Current - Quiescent (Iq)
    60 µA
  • PSRR
    70dB ~ 38dB (100Hz ~ 100kHz)